به وب سایت پاکزادیان خوش آمدید                              welcome  to pakzadian.com                                   نقل مطلب با ذکر منابع آزاد است                             جواب ایمیل را در منوی دیدگاه بخوانید         

امروز شنبه 23 تير 1403 , Saturday 13 July 2024

             

      یوسف گم گشته باز آید به کنعان غم مخور 

کلبه احزان شود روزی گلستان غم مخور         

      چرخ گردون گر دو روزی بر مراد ما نگشت 

دائما یکسان نباشد حال دوران غم مخور         

 

  

      

           هیچ زخمی در آدمی نیست که با گذشت زمان التیام پیدا نکند         

 

 

  

             شکست خوردن مهم نیست  مهم دوباره شروع کردن است

 

 

  

   

                      جهان بشریت به تلاش بها میدهد  نه به بهانه 

 

 

 

  

         در ذهن نیافرینمت می میرم

  از شاخه اگر نچینمت می میرم       

        ای عادت چشم های بی حوصله ام  

یک روز اگر نبینمت می میرم        

 

 

           آفت خلاقیت عذر تراشی ست ،

                                  برای موفق شدن هزار راه نرفته وجود دارد .

 

 

  

       برای حل مشکلات و گرفتاریها یک راه اساسی بیشتر نداریم :

                              دانائی مان را بیشتر کنیم تا به توانائی برسیم 

 

 

 

       دست از طلب ندارم تا کام من بر آید

یا تن رسد به جانان یا جان ز تن بر آید        

 

 

    

 

 

ایده و فکر ، برنامه ریزی و سازماندهی ، تلاش و کوشش ، استقامت و پایداری 4 عامل موفقیت اند .

 

 

 

 

                                   بحران یعنی فرصتی تازه 

 

 

 

 

          در برخورد با محیط تازه به خود فرصت دهیم ،

                                                   زمان به ما کمک خواهد کرد . 

 

 

 

         رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند

چنان نمانده است و چنین هم نخواهد ماند    

 

 

 

                    در مشورت همه را به همکاری دعوت می کنیم .

 

 

 

     سینه از آتش دل در غم جانانه بسوخت

آتشی بود در این خانه که کاشانه بسوخت  

      تنم  از  واسطه  دوری  دلبر  بگداخت

جانم  از  آتش مهر رخ جانانه بسوخت  

 

   

 

                          دور اندیشی آری ،   دیر اندیشی نه ! 

 

      

 

 

« مردان جوان برای اختراع مناسب ترند تا برای داوری ،

 برای اجرا مناسب ترند تا برای مشورت ،

برای پروژه های نو مناسب ترند تا امور روزمره »

                                                                     فرانسیس بیکن     

   

 

 

      بیقرار توام و  در دل تنگم گله هاست

آه بی تاب شدن عادت کم حوصله هاست         

      مثل عکس رخ مهتاب که افتاده در آب

در دلم هستی و بین من و تو فاصله هاست        

      بی تو هر لحضه مرا بیم فرو ریختن است

  مثل شهری که به روی گسل زلزله هاست        

   

        

 

 

                         زندگی سخت است ، و من از آن سخت تر  

    

 

 

 

               لیاقت الماس شدن را داریم از فشارهای سخت نهراسیم

 

 

 

 

 

                    سه کلمه را بهتر است بیاد داشته باشیم :

                                    خندیدن ، بخشیدن ، فراموش کردن .

  

                

 

 

 

          لایق تندیس شدن هستیم ، طاقت تیشه پیکرتراش را هم داریم      

 

 

 

 

 

                   غصه خوردن بر نداشته ها هدر دادن داشته هاست    

     
بازديد امروز : ۶۷ مرتبه
بازديد کل : ۷,۴۵۸,۰۴۹ مرتبه

ارسال شده در ۱۶ / ۹ / ۱۳۸۸ در ساعت ۲۰ و ۵۹ دقيقه

 

سردرد     Head Aches
سردرد احساس درد است که فرد از ناحیه کاسه چشم ، پیشانی ، گیجگاهی ، تا انتهای  سر احساس می کند . در داخل جمجمه خود نسج مغز و پلکسوس کوروئید بطن ها به درد حساس نیستند بلکه ساختمانهائی نظیر سینوس های وریدی و وریدهای سطحی که به سینوسها می ریزند ، شریانهای قاعده جمجمه که حلقه ویلیس را تشکیل می دهند عناصر حساس به درد هستند ، همچنین اعصاب داخل جمجمه ای نظیر عصب پنچم و نهم و دهم نیز تحریکاتشان سبب درد زیاد می شود ، در خارج جمجمه تحریک پوست سر و صورت ، عروق خارج جمجمه ای ، و مخاط سینوس های فرونتال ( پیشانی ) سبب درد شدید می گردند .
بطور کلی مکانیزم ایجاد سردرد :
1-      گشاد شدن عروق داخل و خارج جمجمه ای
2-      التهاب  عروق داخل و خارج جمجمه ای ( آرتریت )
3-      التهاب و عفونت ساختمانهای داخلی و خارج جمجمه
4-      انقباض ممتد عضلات کاسه سر و گردن
5-      کشش و فشاری که بر عروق حلقه ویلیس وارد آمده باشد
6-      تغییرات فشار در داخل جمجمه و فشاری که به اعصاب حاوی رشته های درد وارد آمده باشد
سردرد های عروقی تیپ میگرن :
میگرن کلاسیکClassical Migraine   :  تقریبا 15 دقیقه تا نیم ساعت قبل از شروع سردرد بیمار از علایم چشمی شکایت می کند این علایم بصورت پیدایش نقاط و لکه های نورانی در جلوی چشم ظاهر می شود ، سردرد در ابتدا شکل یک درد مبهم در ناحیه فرونتال ( پیشانی ) یا تمپورال ( گیجگاهی ) و یا عقب یک کره چشم ظاهر شده ، همیشه یکطرفه بوده ، بفاصله کمی شدت این سردرد افزایش یافته ، و شکل ضربانی بخود می گیرد ، در این مرحله بیمار رنگ پریده شده ، حالت تهوع و استفراغ شدید به او دست می دهد ، در پاره ای موارد همراه سردرد چندین ساعت تعریق شدید و تکرر ادرار دیده می شود . سردرد چندین ساعت بطول کشیده ، بالاخره بیمار بخواب رفته وقتی بیدار می شود سردرد او کاملا خوب شده است ، سابقه میگرن در اعضای دیگر خانواده دیده می شود ، در افرادی که شغلهای حساس دارند ، پرکار و جاه طلب هستند بیشتر دیده می شود . علایمی که قبل از سردرد بوجود آمده بعلت اختلال فنکسیونل (کنشی) در عروق داخل مغز و خود سردرد به علت گشاد شدن عروق خارج جمجمه ای بخصوص شریان تامپورال پیدا می شود . همچنین مطالعات نشان داده میزان سروتونین پلاسما بهنگام حملات میگرن کاهش یافته و کم شدن سروتونین مغز و عروق آن ممکن است سبب دردناک شدن ساختمانهای حساس بدرد در داخل جمجمه شده باعث بروز سردر می شود .
میگرن آتپیک  Atypical Migraine : بسیاری از بیماران میگرنی دیده می شوند که خصوصیات میگرن کلاسیک ( یکطرفه بودن ، علایم چشمی ، سابقه فامیلی ) همیشه در آنها وجود ندارد و آنها را در این دسته میگرن شایع یا آتیپیک قرار می دهند ، اما سردرد در این عده نیز ضربانی بوده ممکن است یکبار در نیمه راست سر و حملات بعدی در طرف چپ سر باشد و یا دوطرف ، تهوع و استفراغ نیز همیشه در این دسته دیده می شود .
میگرن همی پاژیک  Hemiplegic Migraine : ارتباط نزدیکی بین استرس ، قاعد گی و بروز علایم این نوع میگرن موجود است . قبل از پیدایش سردرد علایمی نظیر همی پارزی و اختلالات حسی ، و یا حرکتی در یک طرف بدن پیدا می شود اما به تدریج که درد در چشم و ناحیه تامپورال طرف مخالف همی پارزی پیدا می شود این علایم از بین می رود . این نوع میگرن خطرناک بوده و احتیاج به آنژیوگرافی دارد .
میگرن افتالموپلژیک  Ophtalmoplegic Migraine : بهنگام بروز سردرد علامت فلج عصب سوم در همان طرف پیدا می شود که با دوبینی و گاهی مواقع گشاد شدن مردمک همان چشم توام است  آنژیوگرافی نیز ضروری است .
میگرن شکمی  Abdominal Migraine   :  که بیشتر در کودکان دیده می شود حملات درد شکمی توام با تهوع و استفراغ که چندین ساعت بطول می کشد غالبا سردرد وجود ندارد ولی علایمی نظیر رنگ پریدگی ، لرز ، تکرر ادرار ، دیده می شود و تشخیص افتراقی آن با صرع شکمی در سردرد شکمی EEG طبیعی و در صرع شکمی EEG غیر طبیعی است مجزا می شود .
میگرن باسیلار  Basilar Migraine   : علایم بصورت سرگیجه ، آتاکسی ، و اختلالات چشمی دو طرفه بروز نموده و بعد سردرد ظاهر می شود ضربانی بوده ولی بیشتر در ناحیه پس سر اتفاق می افتد ، حملات بعد از دو سه ساعت با تهوع و استفراغ خاتمه می یابد .
درمان میگرن : درمان میگرن بهنگام شروع حملات بلافاصله با ترکیبات ارگوتامین بخصوص داروی تارتارات ارگوتامین و کافئین ( ترکیب یک میلی گرم ارگوتامین و صد میلی گرم کافئین یعنی داروی Cafergot ) و تمرین خواب ( خواب در جای تاریک بدون صدا و خنک ) و بدلیل اینکه میگرن ریشه عصبی دارد درمان پایدار و دراز مدت رواندرمانی Psychotherapy  است .
سردرد هیستامینی یا سندرم Horton : بیشتر در مردان شایع است ممکن است فقط یکی دو ماه از سال بیمار گرفتار آن باشد ، خصوصیات آن : به مدت یکی دو ماهی بیمار مکررا چندین حمله در هفته عارض فرد می شود ، سردرد شبها عارض فرد می شود ، مدت حمله کوتاه است ، درد همیشه یکطرفه بوده پشت کاسه چشم ، پیشانی و گیجگاهی را گرفته ، توام با گنژسیون محافظ چشم ، بینی ، ریزش اشک ، ریزش آب از بینی همان طرف ، در بسیاری مواقع بدنبال مصرف مشروبات الکلی ظاهر می شود . از نظر بیوشیمیائی میزان هیستامین سرم خون بهنگام حملات بالا می رود .
سردرد عصبی  یا  تنشن  Tension  : از نظر فراوانی بیشترین میزان   سردرد را تشکیل می دهد علل ارگانیک آن انقباض عضلات کاسه سر ، گردن ، شانه و صورت می باشد و مهمترین عللی که باعث پیدایش این انقباض می گردد استرس های روانی بخصوص استرس و فشار عصبی ، اضطراب و افسردگی می باشد . بیماران علایم پرودروم (علایم واضح و مشخصی ) نداشته و از درد منتشری که تمام کاسه سر را فرا می گیرد شکایت می کنند هر چند که ممکن است اول از پیشانی یا شانه و گردن شروع شود . سردرد عصبی بصورت فشار تظاهر می کند و خاصیت ضربانی نداشته ، حالت تهوع ممکن است دیده شود ولی استفراغ که از خصوصیات اصلی سردرد میگرنی است دیده نمی شود ، خصوصیات دیگر آن اکثرا متعاقب یک فشار و استرس روانی پیدا شده و گاهی چندین روز بطول می انجامد در حالی که سردرد های عروقی پس از چندین ساعت خود بخود یا با درمان بهبود می یابد .
درمان سردرد عصبی : درمان سردرد عصبی در موقع سردرد با آرامبخش و خواب آور و در کل با رواندرمانی و حل مسئله صورت می پذیرد . سابقه ناراحتی روحی در تشخیص سردرد عصبی مهم است ، سردردهای بعد از خواب معمولا عصبی است .
سردرد بعلت عفونت مننژ : این نوع سردرد بعلت پیدایش عفونت مننژ (یا پرده مغز) و التهاب در پرده های مننژ پیدا می شود ، معمولا ژنرالیزه بوده تقریبا تمام قسمت های سر را فرا می گیرد ، در صورتیکه بیمار در رختخواب استراحت کند شدت آن کم شده و هرگاه سرش را حرکت دهد شدت می یابد ، علایم دیگر آن تب ، کرنیک ، برودزئسکی ، و سفتی گردن است .
سردرد بعلت تومور مغزی : معمولا متناوب بوده بیشتر در اوایل صبح شدت می یابد ، با حرکت سر و صرفه تشدید می یابد ، علایم دیگر نظیر ادم پاپی ، همی پارزی ، تغییر موجود در عکس ساده جمجمه .
سردرد بعلت فشار خون : که غالبا در ناحیه اکسی بیتال ( پس سری ) شدت داشته فرکانس زیاد دارند .
سردرد ناشی از آرتریت شریان تمپورال : که معمولا بیماری افراد مسن می باشد ، بصورت سردرد شدید و یکطرفه در ناحیه تمپورال ( گیجگاهی ) ، با برجسته شدن و درد ناک بودن شریان تمپورال همان ناحیه توام است . اگر فورا تشخیص داده نشود علایمی نظیر کوری چشم بعلت ترمبوز شریان رتین ممکن است بفاصله کمی پیش آید . درمان با داروی استروئید می باشد .
سردرد ناشی از بیماری چشم : عیوب انکساری چشم ، تماشای زیاد تلویزیون ، کار زیاد با کامپیوتر ، نامناسب بودن عینک و گلوکوم باعث سردرد می گردند . گلوکوم یکی از بیماریهائی است که سبب درد چشم و ناحیه پیشانی می شود ، ممکن است توام با تهوع و استفراغ نیز باشد ، با مشاهده ته چشم که دیسک را بصورت فرورفته و عمیق نشان می دهد و همچنین اندازه گیری فشار چشم قابل تشخیص است .
سردرد ناشی از بیماریهای سینوسی : عفونت سینوسهای ناحیه فرونتال باعث سردرد می گردد . که با خم شدن به جلو شدت می یابد و با رادیوگرافی ناحیه پیشانی قابل تشخیص است .
سردرد ناشی از آرتروز مهره های گردن : بیشتر در افراد مسن روی می دهد . درد گردن و ناحیه اکسی بیتال که علت آن یا اسپاسم های عضلانی یا فشار به رشته های حسی شبکه گردنی است . درمان شامل فیزیوتراپی ، کشش گردن و مصرف داروی ضد اسپاسم است .
سردرد بعلت کم خونی ( آنومی ) : سردرد بعلت کم خونی که بیشتر هنگام راه رفتن بصورت سرگیجه عارض فرد می گردد .
موارد دیگر علل سردرد : قطع چائی و قهوه باعث انبساط عروق و در نتیجه باعث سردرد می شود ، آفتاب نیز با دلایل مشابه باعث سردرد می گردد .
مهمترین مسئله ای که در سردرد باید به آن توجه کنیم این که شناخت علل سردرد اساس درمان آن است .

پاكزاديان
روانشناس باليني


مهدیه رجایی
با سلام.
من وقتی زیاد میخندم یا اینکه خندم از ته دل هستش سرم تیر میکشه که به سختی تحملش میکنم و باید سرمو بگیرم و سرم یه درد خفیف میگیره و با گدشت زمان کمی خوب میشه. میشه راهنمایی کنید؟
ارسال شده در ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۵ و ۵۲ دقیقه
par
سلام خسته نباشید،سه ماهه که پشت سرم سوزش شدیدی دارم وباعث سردردم میشه،وگاهی اوقات حالت تهوع میگیرم، انگار سرم سنگینه و به طرفی کشیده میشم،درابتدا فکر کردم این سرگیجه به گوشم مربوط میشه نوارگوش هم گرفتم اما مشکلی نداشتم بعد به دکترمغزواعصاب مراجعه کردم ام ار ای هم انجام دادم وخوشبختانه مشکلی نبود،قرص های زیادی مصرف کردم اما زیاد تاثیر نداشت لطفا راهنمایی کنید
ارسال شده در ۲۸ دي ۱۳۹۴ ساعت ۱۳ و ۳۹ دقیقه
محبوبه فرازمند
با سلام و تشكر من زني سي و چهار ساله هستم كه حدود پنج سال از سر درد رنج ميبرم و اين درد بيشتر شب ها تشديد ميشود و طوري كه در قسمت كأسه چشم چپ احساس درد و حتي تغيير ظاهري چشم دارم و چشم چپم مقداري جا به جا شده جواب ام أر اي هم مشكل نداشت تا به حال چهار تا پزشك رفتم ولي هنوز درد دارم و هيچ دارويي كمكم نكرده خواهش ميكنم راهنمايي كنيد
ارسال شده در ۲۱ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰ و ۳۴ دقیقه
یاسین
سلام با تشکر از اطلاعات مفیدتان.من 32 ساله هستم و حدود 3 ماه است بعد از خواب سردرد شدید ضرباتی در سمت چب دارم و تا 12ظهر از میزانش کم میشود و در هلند زندگی میکنم اسکن مغر انجام دادم اما مشکلی نداشت اگه راهنمایی کنید ممنون میشم
ارسال شده در ۱۹ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۸ و ۰۳ دقیقه
بهروز جلیل پور
با سلام و قدردانی از مطلب خوبتان ،من مدت 5 ساله که دچار سردرد در ناحیه پشت کره چشمها داخل گوشها پیشانی و بالای کاسه سر شدم که البته فقط وقتی در هوای سرد حتی کمی سرد قرار می گیرم یا دوش میگیرم اتفاق می افتد ،درد بدون ضربان بوده گاها یک طرفه و اکثرا دو طرفه می باشد و بیشتر از 5 ساعت طول میکشد و فقط با ژلو فین و و مسکنهای قوی ویا با قرار گرفتن چند ساعت در جای گرم درست می شود به پزشکان مختلفی مراجعه کردم هر کدوم نظر مختلفی دادند(بیماری عصبی میگرن سینوزیت )ولی هیچ کدام نتوانستند بیماری منو درمان کنند لطفا راهنمایی کنید ممنون این هم شماره تماس من در صورت نیاز09141253670
ارسال شده در ۲۵ دي ۱۳۹۱ ساعت ۶ و ۴۰ دقیقه
ندا
با سلام و تشكر از اطلاعات بسيار خوب شما. من خانمي هستم 31 ساله كه داراي يك فرزند يك ساله هم هستم. طي دوره بارداري برخي روزها.سردردهاي شديد چند ساعته داشتم كه بدون هرگونه علايم باليني ديگر تا يك روز كامل ادامه داشت. بعد از سزارين ديگر دردي نداشتم تا از يك ماه پيش كه دچار سردردهاي مداوم از ناحيه پيشاني و گيجگاه ها هستم. از لحظه اي كه صبح از خواب بيدار ميشوم درد دارم تا شب. گاهي از شدت درد بيدار ميشوم. برخي روزها درد به قدري شديد است كه كاملا از فعاليت هاي عادي باز مي مانم. احساس ميكنم.مغزم به جمجمه فشار مي.اورد. با ماساژ و اب گرم كمي تسكين پيدا ميكند ولي مسكن هيچ اثري ندارد. يك ازمايش كلي خون دادم كه هيچ مشكلي نداشت ولي فشار خونم بين 90.تا 100 روي 70 است. كه طي.دوره بارداري هم فشارم همينقدر بود. آيا سردرد من به علت فشار خون پايين است؟
ارسال شده در ۳۰ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۶ و ۳۱ دقیقه
شاهين نوحي
با سلام
وقتي گرما به صورتم ميخورد بلافاصله پشت چشمهايم شروع به درد ميكند ام آر آي و تست سينوزيت را انجام دادم كه مشكلي نبود لطفا راهنمايي فرماييد
ارسال شده در ۲۸ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۹ و ۳۴ دقیقه
ممنون اين جامع ترين مطلبي بود كه درباره سردرد خوندم
ارسال شده در ۲۱ دي ۱۳۹۰ ساعت ۳ و ۳۴ دقیقه
محمدرضا طبا
سلام عرض میکنم اول از وبسایت و کمکهاتون کمال تشکر را دارم من دانشجوی آمریکا هستم و متاسفانه اینجا دکتر برای ما خیلی گران هست. مزاحم شما شدم برای سردردهای بعد از خوابم. میخواستم بدونم این میتونه تومور باشه یا علل عصبی که الان هم دچارش هستم عاملش هست. در لیست توضیحات شما فقط این دو دلیل رو بعد از خواب مشاهده کردم.
لطفا جواب رو به ایمل من بفرستید. اگر هم هزینه ای باید بپردازم بفرمایید تا شرمندتون نباشم. سعی میکنم به طریقی پرداخت کنم. ممنونم
پاسخ : دوست عزیز من با این اطلاعات اندک نمی توانم اظهار نظر کنم ولی امیدوارم چیز مهمی نباشد و بطرف شود
پاکزادیان
ارسال شده در ۹ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۲۰ و ۳۲ دقیقه
علی نجاتی
با سلام خدمت شما
جناب اقای دکتر از این که به صورت عموم اطلاع رسانی میکنید کمال تشکر رادارم مطالب بسیار مفیدی بود
ارسال شده در ۵ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۰ و ۱۳ دقیقه
طاهر
بسیار مفید بود
ارسال شده در ۴ شهريور ۱۳۸۹ ساعت ۵ و ۵۶ دقیقه


صفحه ي اصلي || ايميل